Our Staff

At Central Synagogue

Excellence is not an act,
but a habit.”   -Aristotle

Central Synagogue employs 100+ full-time staff positions in more than a dozen departments, including education, membership, finance, communications, technology, development, maintenance, events, and administrative support. Led by Executive Director Marcia Caban, Central Synagogue hires only the best and brightest talent to deliver the highest quality service to our members. Our staff, which we consider "a team," is committed to excellence.


 


Officers and Trustees

 

 

Executive

Marcia Caban
Marcia Caban

Executive Director

Valerie Fischer
Valerie Fischer

Executive Assistant to the Executive Director

Danielle  Tomczak
Danielle Tomczak

Synagogue Administrative Assistant

 

 

Clergy Study

Angela W. Buchdahl
Angela W. Buchdahl

Senior Rabbi

Daniel  Mutlu
Daniel Mutlu

Senior Cantor

Ari S. Lorge
Ari S. Lorge

Rabbi

Peter J. Rubinstein
Peter J. Rubinstein

Rabbi Emeritus

Richard Botton
Richard Botton

Cantor Emeritus

Carrie Connor
Carrie Connor

Executive Assistant to the Senior Rabbi/Clergy Study Supervisor

Keren Eckstein
Keren Eckstein

B’nei Mitzvah Program Manager/Part-Time LCLJ Educator

Lori Dubin
Lori Dubin

Shabbat, Holiday and Music Coordinator

Alle Singer
Alle Singer

Clergy Assistant

Sarah Berman
Sarah Berman

Rabbinic Intern

Rena Singer
Rena Singer

Rabbinic Intern

Danielle Rodnizki
Danielle Rodnizki

Cantorial Intern

 

 

Adult Engagement

Rabbi Nicole Auerbach
Rabbi Nicole Auerbach

Director of Congregational Engagement

Rabbi Hilly Haber
Rabbi Hilly Haber

Director of Social Justice Organizing and Education

Rabbi Lori Koffman
Rabbi Lori Koffman

Director of Congregational Support and Adult Education

Jackie Pykon, LCSW
Jackie Pykon, LCSW

Dorot Social Worker

Lauren Dickel
Lauren Dickel

Adult Engagement Program Manager

Carolyn Roesler
Carolyn Roesler

Program Manager for Adult Education and Volunteerism

Chelsea  Werde
Chelsea Werde

Administrative Assistant, Adult Engagement and Center for Exploring Judaism

 

 

Center for Exploring Judaism

Rabbi Lisa Rubin
Rabbi Lisa Rubin

Director, Center for Exploring Judaism

Rabbi April Davis
Rabbi April Davis

Rabbi in the Center for Exploring Judaism

 

 

Youth & Family Engagement

Rabbi Rebecca  Rosenthal
Rabbi Rebecca Rosenthal

Director of Youth and Family Education

Amy Martin
Amy Martin

Director of Family Engagement

Naomi Kachel
Naomi Kachel

Family Engagement Coordinator & Director of Camp Central

Shira Kobren Wasserman
Shira Kobren Wasserman

Manager of Family Engagement Music & Central Tots

 

 

LCLJ (K-12 Education)

Rabbi Rebecca  Rosenthal
Rabbi Rebecca Rosenthal

Director of Youth and Family Education

Merissa Hochberg
Merissa Hochberg

Director of the Lese Center for Living Judaism

Rena Allen
Rena Allen

Director of Developmental Learning & Special Education

Amanda  Phillips
Amanda Phillips

Assistant Director of the LCLJ, Grades 7-12

Mirit Sands
Mirit Sands

Assistant Director of the LCLJ, Grades PreK-6

Stella  Berfas
Stella Berfas

LCLJ Educator

Rina Bergman
Rina Bergman

LCLJ Educator

Ben Feshbach
Ben Feshbach

LCLJ Educator

Becca Greenspan
Becca Greenspan

LCLJ Educator

Julia  Laibstain
Julia Laibstain

LCLJ Educator

Guy Langer
Guy Langer

LCLJ Educator

Eve Morin
Eve Morin

LCLJ Educator

 

 

Early Childhood

Cindy Grebow
Cindy Grebow

Director of Early Childhood Education

Stephanie Flugman
Stephanie Flugman

Assistant Early Childhood Director

Rena Allen
Rena Allen

Director of Developmental Learning & Special Education

Liz Johnson
Liz Johnson

Early Childhood Department Administrator

Naomi Kachel
Naomi Kachel

Family Engagement Coordinator & Director of Camp Central

Shira Kobren Wasserman
Shira Kobren Wasserman

Manager of Family Engagement Music & Central Tots

Rachele Bodner
Rachele Bodner

Nursery School Teacher, Tapuzim (Orange Room)

Seka Bosanac-Popovic
Seka Bosanac-Popovic

Nursery School Teacher, Pilim (Silver Room)

Maryssa Brenner
Maryssa Brenner

Nursery School Teacher, Bananot (Yellow Room)

Jeni Byers
Jeni Byers

Nursery School Teacher, Rimonim (Gold Room)

Elva Card
Elva Card

Nursery School Teacher, Bananot (Yellow Room)

Caryn Eschen
Caryn Eschen

Nursery School Teacher, Rimonim (Gold Room) and Parenting Educator

Dalit Gurevich Perpinal
Dalit Gurevich Perpinal

Nursery School Teacher, Pilim (Silver Room)

Keri Hochman
Keri Hochman

Nursery School Teacher, Tapuzim (Orange Room)

Dara Kane
Dara Kane

Nursery School Teacher, Keshetot (Rainbow Room)

Jordana Kristel
Jordana Kristel

Nursery School Teacher, Rimonim (Gold Room)

Helene Lupion
Helene Lupion

Nursery School Teacher

Sue Stiner
Sue Stiner

Nursery School Teacher, Bananot (Yellow Room)
Admissions Coordinator

Josie Taub
Josie Taub

Nursery School Teacher, Anavim (Purple Room)

Susy Wrizar
Susy Wrizar

Nursery School Teacher, Tzefardim (Green Room)

Chloe Heymann
Chloe Heymann

Nursery School Teacher, Keshetot (Rainbow Room)

Rachel Holmes
Rachel Holmes

Nursery School Teacher, Bananot (Yellow Room)

Bridget Meyer
Bridget Meyer

Nursery School Teacher, Rimonim (Gold Room)

Rachel Schaeffer
Rachel Schaeffer

Nursery School Teacher, Tutim (Red Room)

Jaime Scher
Jaime Scher

Nursery School Teacher, Tzefardim (Green Room)

Kellie Spector
Kellie Spector

Nursery School Teacher, Rimonim (Gold Room)

Jacqueline Sikowitz
Jacqueline Sikowitz

Nursery School Teacher

Charis Vaughn
Charis Vaughn

Nursery School Teacher

Robert Appleton
Robert Appleton

Early Childhood Science Teacher

Joan Avallone
Joan Avallone

Occupational Therapist

Madeline Hoak
Madeline Hoak

Movement Teacher

Stephanie Rose
Stephanie Rose

Studio Teacher of Nature and Gardening

Barbara Tanenbaum
Barbara Tanenbaum

Librarian

 

 

Development

Pamela Goldstein
Pamela Goldstein

Director of Development

Amanda Bernstein
Amanda Bernstein

Major Gifts & Research Associate

Anna Kosatka
Anna Kosatka

Executive Assistant/Development Associate

 

 

Membership

Elizabeth Brown
Elizabeth Brown

Director of Member Experience

Rosalia Morreale
Rosalia Morreale

Membership Associate

Ariel Lieberman
Ariel Lieberman

OpenTent Fellow - Salesforce Admin

 

 

Operations & Events

Toby Rappaport
Toby Rappaport

Senior Director of Operations

Jeff Dorn
Jeff Dorn

Director of Operations and Facilities

Chelsey Linkens
Chelsey Linkens

Events Manager

Steve Weingord
Steve Weingord

Events Manager

 

 

Finance

Judy Zipkowitz
Judy Zipkowitz

Controller

Sherwin Sagawa
Sherwin Sagawa

Finance Manager

Tom Cunningham
Tom Cunningham

Senior Accountant

Juneth Glasgow
Juneth Glasgow

Finance Associate

Wayne Linton
Wayne Linton

Accountant / Budget Analyst

 

 

Communications

Jessica Barist Cohen
Jessica Barist Cohen

Director of Communications

Yohanna Castellanos
Yohanna Castellanos

Communications Manager

Jackie Simon
Jackie Simon

Communications Manager

 

 

Human Resources

Beth Clausen
Beth Clausen

Human Resources Director

Sharon Mann
Sharon Mann

Human Resources Associate

 

 

Maintenance

Jeff Dorn
Jeff Dorn

Director of Operations and Facilities

Cris Costea
Cris Costea

Facilities Manager

Arkady Frukhtman
Arkady Frukhtman

Buildings Manager

Misha Bederman
Misha Bederman

Assistant Building Manager

 

 

Music

David Strickland
David Strickland

Music Director

Jesse Lauter
Jesse Lauter

Audio/Visual Technical Manager

 

 

Technology

Claudio Girolami
Claudio Girolami

Director of Technology

Mike Nario
Mike Nario

Infrastructure Manager